Pracując kilka godzin dziennie przed komputerem, trudno jest utrzymać zdrową pozycję przez cały czas. To niestety może skutkować poważnymi problemami ze wzrokiem, kręgosłupem, a nawet z krążeniem. Długotrwała praca za biurkiem wymaga dostosowania się do kilku zasad, aby organizm jak najmniej odczuł brak ruchu i przebywanie ciągle w jednej pozycji. Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak pracować przy komputerze, aby nie narzekać później na problemy ze zdrowiem.
Dbanie o wzrok
Spędzając godziny przed komputerem, najczęściej pogarsza nam się wzrok. Patrzenie w monitor przez dłuższy czas może spowodować nadmierne wysuszenie oczu. Ma to nawet swoją nazwę w medycynie. Informatycy i inni specjaliści wpatrujący się w ekran często zmagają się z zespołem suchego oka. Jeszcze przed pojawieniem się takich dolegliwości, warto zadbać o krople nawilżające, które pomogą utrzymać oczy w dobrej kondycji. O problemach ze wzrokiem dowiesz się więcej z poradników publikowanych na Penicylina.pl. Poruszono tam wątek zdrowia w kontekście pracy specjalistów IT.
Prawidłowa pozycja ciała
Najwięcej problemów pojawia się z zachowaniem prawidłowej pozycji podczas siedzenia. Trudno robić to przez 8 godzin, a to, jak siedzimy, w realnym stopniu przekłada się na nasze późniejsze dolegliwości związane z kręgosłupem czy układem krążenia. Pomocne w pracy przed komputerem są ergonomiczne krzesła. Takie mają odpowiednio wyprofilowane oparcia, regulowane siedziska, podłokietniki, zagłówek. Wszystko można dopasować do konkretnej osoby. Należy też zadbać o podparcie stóp, w tym przypadku sprawdzi się podnóżek. Prawidłowa pozycja zakłada siedzenie ze zgiętymi nogami i rękami pod kątem 90 stopni.
Obowiązkowe przerwy
Robienie przerw w ciągu pracy jest wskazane z wielu względów. Zaleca się, by co godzinę oderwać się od obowiązków na 5 minut. W tym czasie warto trochę się poruszać, zrobić kilka prostych ćwiczeń. Wszystko po to, by zadbać o kręgosłup i układ krążenia, choć nie tylko. Takie przerwy to też odpoczynek dla oczu. Warto popatrzeć w dal, spojrzeć za okno. Szczególnie kojąco działa na oczy spoglądanie na kolor zielony, oczywiście nie w wersji jaskrawej.
Odległość od monitora
Pracując przed komputerem wiele godzin, koniecznie trzeba zadbać o to, aby monitor stał w odpowiedniej odległości. To nie tylko ochroni nas przed problemami ze wzrokiem, ale też ułatwi zachowanie prawidłowej pozycji. Zaleca się, by odległość ta wynosiła od 40 do 75 cm od oczu. Istotne jest również oświetlenie miejsca pracy. Lepiej, żeby źródło światła w postaci lampki lub okna, nie znajdowało się za ekranem. Większy komfort odczujemy, jeśli światło będzie padało z boku, w ten sposób warto zaprojektować miejsce pracy.
Duże biurko
Wygodną, ale i zdrową pracę ułatwi nam odpowiednie biurko. Musi być ono przede wszystkim duże, żeby zmieściły się na nim niezbędne urządzenia w postaci komputera, dodatkowego ekranu, klawiatury itd. Ważne jest też zachowanie właściwej wysokości mebla. W tym celu lepiej sięgać po regulowane biurka, które można dopasować do potrzeb danej osoby.