Zaburzenia krążenia mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które rzadko dają o sobie znać odpowiednio wcześnie i często osoba, która ma problemy zdrowotne, jest zupełnie nieświadoma, że serce bądź żyły nie pracują tak jak należy. Na szczęście są też schorzenia, które dają widoczne objawy od pierwszych chwil – jednym z nich są żylaki, bardzo powszechna dolegliwość, o której słyszał niemal każdy, ale mało kto wie co je powoduje i jak należy je leczyć.
Co to są żylaki?
Żylaki to permanentne poszerzenie i wydłużenie żył, które zyskują zmieniony kształt. Miejscem ich powstawania są głównie nogi, choć wyróżnia się także żylaki w innych miejscach (np. odbycie). W wypadku, gdy problemem dotknięte są żyły powierzchowne, czyli występujące tuż pod skórą, ich zmienioną strukturę można wyczuć nawet palcem – stają się one zgrubiałe i kręte, tworząc nieestetyczne i dobrze widoczne gołym okiem uwypuklenia. Wygląd żylaków zależy jednak przede wszystkim od typu naczyń, w których powstały oraz stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej wyróżnia się teleangiektazje (poszerzenie żył podbrodawkowatych skóry właściwej), które przypominają fioletowe lub czerwone, mocno rozgałęzione pajączki oraz poszerzenie żył siatkowatych, które jest mocniej wyczuwalne, najczęściej też zgrubiałe i rozrasta się w szybszym tempie.
Jakie są przyczyny powstawania żylaków?
Istnieje wiele teorii dotyczących powstawania żylaków, jednak naukowcy najbardziej skłaniają się ku temu, że są one wynikiem genetycznie uwarunkowanych nieprawidłowo funkcjonujących zastawek lub niewłaściwej budowy ścian żylnych. Istnieją jednak czynniki, które mogą w znacznym stopniu przyspieszać albo nawet inicjować powstawanie żylaków. Są to:
- ciąża i związane z nią zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety,
- praca stojąca (w takim wypadku użyteczna może okazać się diosmina w kapsułkach, która zwiększa elastyczność ścian naczyń krwionośnych),
- dźwiganie ciężarów,
- nadwaga i otyłość,
- przebyte urazy i operacje nóg,
- wiek (starsze osoby są znacznie bardziej narażone na wystąpienie żylaków).
Jakie są objawy żylaków?
Zanim żylaki staną się widoczne, ich wystąpienie mogą zwiastować mało specyficzne objawy, których większość pacjentów nie łączy ze zbliżającymi się dolegliwościami. Lekarze wyróżniają tak zwany stan przedżylakowy, który objawia się uczuciem zmęczonych i ciężkich nóg, opuchlizną w okolicy kostek (głównie wieczorem oraz przed i w trakcie miesiączki) i odczuwanie dotkliwego bólu, tzw. chromania żylnego, po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji. Tego typu sygnały alarmowe mogą pojawiać się przez wiele lat, a zmiany wyczuwalne pod skórą pojawiają się dopiero wtedy, gdy choroba jest już mocno zaawansowana.
Powikłania nieleczonych żylaków
Wiele osób uważa, że żylaki stanowią problem wyłącznie estetyczny – jest to błędne myślenie, powiem ignorowanie ich i niepodejmowanie leczenia może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. Jednym z najniebezpieczniejszych powikłań jest zapalenie żylaka, objawiające się przede wszystkim bardzo silnym bólem w miejscu wystąpienia zakrzepicy, zapaleniem tkanek w sąsiedztwie żyły oraz jej stwardnieniem. Powstanie skrzepu jest bardzo niebezpieczne, może on się bowiem oderwać i wraz z krwią zostać przetransportowany do serca czy płuc, gdzie doprowadzi do zatoru. Równie groźny i wymagający pilnej interwencji lekarskiej jest krwotok z żylaka, który najczęściej występuje po uszkodzeniu skóry w zmienionej okolicy. Podczas krwotoku dochodzi do utraty znacznej ilości krwi, stąd pomoc powinna zostać udzielona jak najszybciej.